הדרך הנכונה לבחור את החול האידיאלי לחתול שלכם

מצאתם את חבר הנפש הפרוותי החדש שלכם? היום הוא היום המושלם לשופינג..

הגיע הזמן לרכוש את המוצרים ברשימה כמו מזון יבש, צעצועים, משטח גירוד ואביזרי טיפוח. בין הפריטים החשובים ברשימה הזו עומדים שירותים וחול לחבר החדש שלכם. אתם מחליטים ללכת לחנות החיות הקרובה אליכם ומגלים שורות על גבי שורות של סוגי חולות לחתולים. מה לבחור? בין אם אתם מגדלי חיות מנוסים ובין אם טירונים- המבחר העצום עדיין מבלבל, ואנחנו כאן בשביל לעזור.

לפני שנתחיל, צריך לזכור שהדבר החשוב ביותר בבחירת החול המתאים הוא שצרכי החתול קודמים לשלנו. אתם צריכים לבחור את החול שהחתול שלכם מעדיף, ולפעמים החול הראשון שתנסו לא יתאים.

 

איזה סוג של חול החתול שלך יאהב?

לחתולים יש את הטעם האישי שלהם גם כשזה מגיע לחול. זה יכול לנבוע מכפות רגליים רגישות, הרגלים שנותרו מהזמן שהיו גורים או סיבות אחרות.

אולי הסיבה שהחתול שלכם מעדיף חול מסוים ולא חול אחר תישאר תעלומה לעד, אבל מה שחשוב הוא למצוא לחתול שלכם את החול שהכי נוח לו. אחרת, הוא עלול לוותר על לעשות צרכים במקום המיועד לו ולבחור... במקומות פחות נוחים בשבילכם.

 

באילו מצבים כדאי לשנות את סוג החול של החתול?

אם החתול שלכם משתמש בחול באופן קבוע ונדמה שהוא די מרוצה מהסוג הנוכחי, תרגישו ברי מזל. תזכרו- מדובר פה על מה שהחתול מעדיף. יש חתולים שסוג החול בכלל לא משנה להם, ולאחרים זה ייתן תירוץ מעולה להתפנות במקומות אחרים.

ולמרות זאת, הסיבות שבגללן כדאי לשקול לשנות את סוג החול הקיים:

  • אימצתם חבר משופם חדש ואתם עדיין לא מכירים החול המועדף עליו.
  • החלטתם להפוך את חתול הרחוב שלכם לחתול בית.
  • בעיה משמעותית עם החול שיש לכם כרגע.
  • החתול נמנע מלהתפנות בקופסת החול שלו, ויתכן כי מדובר בבעיה בחול עצמו.

אז, איך נבחר את החול המושלם לחתול שלנו? נציב לעצמינו קריטריונים שונים שיעזרו לנו בבחירה:

 

חול מתגבש או לא מתגבש?

אחד הדברים המשמעותיים ביותר בבחירת חול אידיאלי הוא האם החול מתגבש בנוכחות נוזלים או לא.

חול מתגבש בדרך כלל מכיל חומר שנקרא בנטוניט המצטיין בספיחת נוזלים. בחשיפה לשתן, הוא מתגבש לגוש מוצק כאשר החול מסביבו נשאר נקי ויבש. כשמגיע הזמן להחליף חול, מספיק להוציא רק את הגושים שהתגבשו ביחד עם הצואה ולהשאיר את החול הנקי לשימוש נוסף.

חול שלא מתגבש נותן לשתן לחלחל דרכו ובכך סופג גם חלק מאדי הריח באמצעות פחם או סודה עד שלבסוף השתן מתייבש. הדרך היחידה לנקות את השתן מהקופסה היא להחליף את החול לגמרי, בדרך כלל לפחות פעם אחת בשבוע ומצריך לנקות את הקופסא בכל פעם. את הצואה ניתן להוציא בנפרד.

סוג נפוץ של חול לא מתגבש הוא חול קריסטלי. הקריסטלים סופגים את הנוזלים מהר יותר מאשר חול רגיל, ובכך מאפשרים למים להתאדות מהר יותר. חלק מהריח הרע נשאר בתוך הקריסטלים, כשהם משנים צבע לצהוב סימן שצריך להחליף את החול.

כשזה מגיע לחתולים- חול מתגבש או לא מתגבש הוא עניין של העדפה אישית. בעלים של חתולים בדרך כלל מעדיפים חול מתגבש כיוון שהוא קל יותר לניקוי ולא צריך להחליף את כל החול בבת אחת. חול מתגבש הוא בדרך כלל גם יקר יותר, אך צריך פחות ממנו והוא מחזיק יותר זמן.

מה עם חול בטיחותי?

חתולים עלולים להכניס לגופם חלק מהחול בעקבות נשיפה של האבקה העולה ממנו כשהם חופרים בו או כאשר הם מנקים את עצמם. באופן כללי, יצרנים של חול לחתולים מודעים לבעיה זו ולכן חול לחתולים אינו רעיל, אך לחתולים אלרגיים במיוחד ישנם חולות עם אבקה מופחתת (או ללא אבקה).

במקרים מסוימים, גורים או חתולים עם בעיה גנטית בשם ''פיקה'' עלולים לנסות לאכול את החול. אם אתם חושדים שהחתול שלכם בלע כמות נכבדת של חול, בבקשה תפנו לווטרינר שלכם.

בדרך כלל, מומלץ להימנע מחול מתגבש לגורים צעירים. חול לא מתגבש מקטין את הסיכוי שלהם לאכול את החול וכך גם את הסיכון לגירוי בדרכי הנשימה העדינות שלהם.

דרכי בקרת הריח של החול

כנראה שאחד מהקריטריונים החשובים ביותר לבעלי חתולים הוא בקרת הריח של החול. תתפלאו, אבל גם חתולים לא אוהבים את הסירחון של קופסת החול שלהם.

מומלץ לנסות חול שסופג ריח ולא חול שמפיץ ריח אחר במקומו. יש חתולים שחול ריחני לא מפריע להם, אך לחתולים יש חוש ריח מפותח מאוד. הם ישימו לב אם החול מלוכלך למרות הבושם. חול מבושם נוטה לגרום לאנשים להחליף את החול לאחר פרקי זמן ארוכים יותר, דבר שפוגע בחתול.

 

אז, בקיצור – איזה חול הכי מתאים לחתול שלי?

אם אתם יודעים על סוג מסוים שהחתול השתמש בו בקביעות ללא בעיות, עדיף  להמשיך בשימוש איתו. אם אתם מתעקשים לשנות לחול אחר, נסו להחליף את החול בהדרגה והקשיבו לצרכים של החתול שלכם.

אם מדובר בגור צעיר, מומלץ להתחיל עם חול לא מתגבש.

כאשר מדובר בחתול בעל רגישויות, חשוב לוודא כי החול אינו מכיל את החומר אליו הוא רגיש.