איך נפטרים מפרעושים וקרציות בכלבים?

פרעושים וקרציות יכולים לגרום לכלב שלכם להתגרד, לסבול מפצעים ואף לגרום לזיהומים בעור. הסבל של החבר השעיר יכול להימנע באמצעות תכשירים המגנים עליו מאותם המזיקים.

 

איך אני יודע אם לכלב שלי יש קרציות?

  • נתקלתם בקרצייה בבית שלכם על המיטה, על שטיח או על הרצפה, כנראה שאתם או הכלב שלכם הכנסתם אותה הביתה. גם אם מדובר במקרה חד פעמי, כדאי לבדוק את הכלב.
  • הכלב שלכם מתעקש ללקק או לנשוך אזור מסוים בגופו. כלבים עלולים לפצוע את אזור הנשיכה של הקרצייה.
  • הכלב מנער את הראש לעיתים תכופות – השתמשו בפנס ותבדקו האם יש לו קרצייה באוזניים. קרציות אוהבות מקומות חמים וחשוכים כמו אוזניים.
  • אם אתם מרגישים בליטה בעור של הכלב מהלך ליטוף יכול להיות שמדובר בנשיכה של קרצייה.
  • במידה והכלב סובל מחום, חולשה, רעידות וחוסר תיאבון ייתכן כי הוא ננשך על ידי קרצייה.

איך אני יודע אם לכלב שלי יש פרעושים?

  • הכלב מתגרד בלי הפסקה.
  • לכלב יש בליטות אדומות או פצעים.
  • ניתן לראות את הפרעושים החומים והזעירים על הכלב.
  • יכול להיות שעל הפרווה של הכלב או במיטה שלו יהיו נקודות שחורות זעירות. מדובר על השאריות שהפרעושים משאירים אחריהם.

הדרך הפשוטה ביותר לבדוק האם יש לכלב שלך פרעושים היא לחפש בפרווה שלו. הפרעושים אמנם קטנים אך עדיין ניתן להבחין בהם בקלות. כמו כן, שימוש במסרק נגד פרעושים יכול לעזור לכם – תטבלו את המסרק בתערובת של מים וסבון ותראו אם לאחר הסירוק (חשוב שהמסרק יגע בעור של הכלב) נשארו על המסרק פרעושים או נקודות שחורות.

 

איך נפטרים מהם?

מומלץ כשלב ראשוני לסרק את הכלב עם מסרק נגד פרעושים ולאחר מכן לחפוף אותו (אפשר בשמפו נגד פרעושים וקרציות). אם הבחנתם בפרעושים על הכלב שלכם ככל הנראה מדובר בכמות משמעותית. אתם יכולים לטבול את המסרק בתערובת של סבון ומים או לשים קערה עם אקונומיקה לידכם וכאשר נאספים הפרעושים לנער אותם לתוכה. כשמדובר בקרצייה, הסירו אותה עם פינצטה ותוודאו שהראש יצא גם כן על מנת למנוע זיהומים.

טיפולים מונעים

אמפולות נגד קרציות ופרעושים.

הדרך הנפוצה ביותר לטיפול בפרעושים וקרציות היא שימוש באמפולות. האמפולות עוזרות להיפטר מקרציות ופרעושים חיים וגם למנוע חזרה שלהם בעתיד. את האמפולות שמים ישירות על העור של הכלב בין השכמות (במקום שלא נגיש לליקוק לכלב) אלא אם צויין אחרת על האריזה. את האמופולות בוחרים לפי משקל הכלב והן חסינות בפני מים. האמפולה בד"כ אפקטיבית למשך כחודש.

קולרים נגד קרציות ופרעושים.

קולרים מומלצים בעיקר לטיפול בקרציות ומאד יעילות לצורך זה. הקולרים נוחים לשימוש ורובם אפקטיביים לתקופה של עד 7 חודשים.

ספריי נגד קרציות ופרעושים.

אופציה נוחה ואפקטיבית בעיקר לגורים או כלבים קטנים. הספריי בדרך כלל לא עמיד בפני מים. חשוב להקפיד לעקוב אחר ההוראות המצוינות על האריזה על מנת למנוע שימוש לא נכון.

 

שמפו נגד קרציות ופרעושים.

השימוש בשמפו נגד פרעושים וקרציות הוא ככל שמפו אחר, אך מומלץ לחכות כמה דקות לפני ששוטפים אותו מהכלב למען הגנה מקסימלית. אופציה מומלצת לכלבים שמתקלחים לעיתים קרובות.

 

** חשוב לציין כי אסור להשתמש בתכשירי הדברה המיועדים לכלב על חתול ולהיפך. התכשירים מותאמים לגודל החיה ולדפוסי ההתנהגות שלה, ולכן שימוש לא נכון לא אפקטיבי ואף עלול לגרום לנזק רציני.